Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
10.10.2006 21:56 - НАДПИС ВРЗ ПЛОЧАТА НА ЦАР ИВАН ВЛАДИСЛАВ
Автор: bulmak Категория: Други   
Прочетен: 2789 Коментари: 1 Гласове:
0НАДПИС ВРЗ ПЛОЧАТА НА ЦАР ИВАН ВЛАДИСЛАВ„Во 6523 година од сотворението на светот се обнови таа крепост sидана и правена од Јоан самодржец Болгарски и со помошта и со молитвите на пресветата владичица наша Богородица и застопувањето на врховните апостоли таа крепост беше направена за убежиште и за спасување и за животот на Болгарите. Започната беше крепостта Битола во месец октомври во 20 ден, а се заврши во месец ... во крај. Тој самодржец беше Болгарин по род внука на Никола и Рипсимија благоверните, син на Арон, кој е брат на Самуил цар самодржавен и кој двајцата ја разбија во Штипон грчката војска на Цар Василиј каде беше земено злато ... а този в ... цар бидува разбиен од Цар Василиј во /6522 година од сотворението на светот во Клуч и почина во крај на летото."


Тагове:   надпис,   ЦАР,


Гласувай:
0
01. анонимен - backlinks service
17.08.2011 22:00
When will you post again ? Been looking forward to this !
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: bulmak
Категория: Други
Прочетен: 296045
Постинги: 17
Коментари: 668
Гласове: 99
Архив
Календар
«  Септември, 2021  
ПВСЧПСН
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930